/
Szlak wrocławskich szaletów: Trasa 2. Śródmieście

Przewodnik po wrocławskich szaletach ma być w założeniu częścią książki (proponowana nazwa: „Fontanny i muszle”). Jest projektem wymykającym się jednoznacznym klasyfikacjom. Trudno przypisać go do konkretnego gatunku artystycznego (czy literackiego). To wypowiedź dotycząca systemu miejskich toalet publicznych, naszym zdaniem zjawiska niezwykle interesującego i godnego uwagi, zwłaszcza we Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska posiada częściowo zachowany system przedwojennych szaletów projektowanych głównie przez radcę budowlanego i architekta miejskiego Karla Klimma. (Był on wykładowcą Szkoły Rzemiosł Budowlanych we Wrocławiu, projektował m.in. wieżę ciśnień przy alei Wiśniowej, a także wraz z Richardem Plüddemannem budynki Portu Miejskiego czy most Zwierzyniecki).

Szlak ma charakter wypowiedzi autorskiej; posiada też wymiar kulturoznawczy. Fotografie obejmują szalety będące w użyciu, jak i te, które nie spełniają obecnie swojej funkcji. Znajdują się tu fotografie poszczególnych obiektów oraz ich wnętrz. Obejmują zarówno detale, jak i plany ogólne. Naszym autorskim zamiarem było utkanie narracji z naszych spotkań z miejscami, które zwykle bywają marginalizowane, postrzegane przez ogół społeczeństwa jako nieistotne, czasem wstydliwe, a z pewnością nieatrakcyjne. (Zwłaszcza w kontekście turystycznym, z którym określenie publikacji jako przewodnika zostaje dość przewrotnie powiązane).

Subiektywne ciekawostki to wybrane przez autorów przewodnika miejsca mało znane, często tabuizowane. Zostały opisane przez Konrada Górę, poetę twórczością i życiorysem mocno wpisanego w pejzaż Wrocławia. Tutaj wyłania się dodatkowy aspekt książki: poetyckie teksty Góry, choć mają potencjalnego użytkownika szlaku naprowadzić na wybrane osobliwości wpisane w otoczenie danego szaletu, okazują się zagadką do rozszyfrowania, a sprawdzianem kompetencji odbiorcy jest znalezienie tychże w przestrzeni miejskiej.

Podczas zdobywania dokumentacji przeprowadzaliśmy wywiady z pracownikami szaletów. Z  ich wypowiedzi dokonaliśmy selekcji cytatów, które w przewodniku funkcjonują w formie sentencji. 

 

 

Opracowanie graficzne i teksty: Małgorzata Kulik, Tomasz Żarnecki, Konrad Góra

 

 


Jak korzystać ze szlaku? Poniżej znajdziecie mapę Wrocławia z oznaczonymi punktami (po kliknięciu na ikonę danego punktu rozwinie się opis). Dokładny opis całego szlaku krok po kroku znajdziecie powyżej po lewej stronie, pod grafiką.  


Sprawdź też Trasę 1.