Projekt/autorzy

wróć


Na Dolnym Śląsku jest wiele miejsc, które posiadają swoją kulturalną historię, ale są szerzej nieznane, podobnie jak wielu jest lokalnych twórców, których działalność jest przeoczona. Założenie projektu Dolnośląskość.pl jest takie, żeby te miejsca i aktywności odnaleźć, uporządkować i opisać, nadając im nową jakość w wymiarze kulturalnym. 

Literatura, kino, muzyka, sztuka, teatr - to tylko początek tego, czym według nas jest dziedzictwo kulturowe. Równie ważnym elementem jest np. dziedzictwo przemysłowe i krajobrazowe, widmowa historia nieistniejących już miejsc, turystyka kulturowa czy np. kulinarna historia Dolnego Śląska. Tak naprawdę to setki różnych narracji o dziesiątkach dolnośląskich miejsc, które przyczynią się do współtworzenia kulturalnej marki Dolnego Śląska, a poszczególnym miejscowościom i autorom zapewnią solidną promocję.

M.in. takim celom służy witryna internetowa Dolnośląskość.pl, która jest pierwszym etapem szerszego przedsięwzięcia funkcjonującego pod nazwą Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska.

Projekt realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, która od 2009 r. działa w dolnośląskiej kulturze (m.in. księgarnie Tajne Komplety, wydawnictwo, festiwal preTEXTY, magazyn "Cegła", portal fundacja-karpowicz.org).

 

Kontakt: 
info@dolnoslaskosc.pl
666-95-18-23


Początek? W 2012 roku Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza wydała obszerną antologię literatury dolnośląskiej. "Rozkład jazdy. 20 lat literatury Dolnego Śląska" to trzy lata pracy, prawie 800 stron, syntezy o dolnośląskiej prozie, poezji i dramacie, sylwetki kilkudziesięciu autorów, teksty o 12 miastach regionu i dolnośląskich czasopismach.  Jak się okazało, 800 stron to był dopiero pierwszy etap przygody z dziedzictwem kulturowym regionu. Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Dolnego Śląska można uznać za pewnego rodzaju totalną kontynuację "Rozkładu jazdy". 

Chcesz nabyć w przyjaznej cenie? Kliknij.

Autorzy projektu

Grzegorz Czekański (1984)

Animator kultury, księgarz, redaktor, krytyk, prozaik. Kontakt: grzegorz.czekanski@gmail.com. ... [więcej]