Bardo

wróć


 

Bardo to niewielkie miasto położone  na północ od Kłodzka. Pierwsze wzmianki  na jego temat w dokumencie pisanym pochodzą z wieku XI, ale wiadomo, że już w poprzednim stuleciu stał tam gród obronny. Jednak X wiek to nie początek osadnictwa na tych terenach. Pierwsze ślady bytności człowieka na tym terenie pochodzą z przed 10 tys. Lat, co czyni Bardo jednym z najstarszych osad na Śląsku.

O tym, że Bardo to polskie miasto, może świadczyć fakt, że funkcję kasztelanów pełnili tu wyłącznie polscy rycerze, a tereny przyległe zamieszkiwali głównie Słowianie.

Ważnym momentem w dziejach miejscowości był rok 1249, kiedy to do Barda sprowadzili się cystersi i przejęli kościół, a w 1299 r. wykupili podupadające miasto, które już wówczas nie było tak ważnym i strategicznym punktem na mapie Śląska.

Od 1200 r. szerzył się tu kult maryjny związany z figurką Matki Bożej. Nie wiadomo, czyim dziełem jest figurka, ani skąd się wzięła, ale wiemy, że w XIV wieku tylko dzięki niej i swojemu położeniu miasto egzystowało, ściągając tłumy pielgrzymów. „Według legendy Maryja objawiła się w tej kaplicy pobożnemu młodzieńcowi, któremu przekazała swój wizerunek wraz z życzeniem, by w tym miejscu czczono ją w szczególny sposób” – czytamy na stronie internetowej miasta.

 

Widok na Bardo Śląskie z okolic tzw. "Białego Krzyża":

 

Od strony południowej do miasta prowadzi kamienny most z 1515 r.:

 

Pierwszy kościół wybudowano w tym miejscu w XIV w/, ale budowę obecnego rozpoczęto w 1686 r.:

 

Widok na przylegający do bazyliki klasztor pierwotnie cysterski, a obecnie zasiedlony przez redemptorystów:

 

Do wyposażenia wnętrza należą późnobarokowe ołtarze, przy dekoracji których pracowali H. Hartman i M. Richter:

 

Empora organowa z pięknie zdobionymi, barokowymi organami zbudowanymi przez F.J. Eberhardta:

 

Ciekawą budowlą jest także Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej (Marianek). Obecnie znajduje się tam dom dziecka "Jutrzenka":

 

Jedna z bardzkich uliczek:

 

 


Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com