Digitalizacja i konserwacja

wróć


Dagmara Kacperowska: Sukces Muzeum Papiernictwa na miarę Europy

Członkostwo  naszego kraju w Unii Europejskiej stwarza ogromne możliwości nie tylko ekonomiczne, ale i kulturowe. Kultura jest bowiem jednym z najważniejszych czynników rozwoju na szczeblu społeczno-ekonomicznym. Bogaci w zabytki, muzea jesteśmy w pełni przygotowani do absorpcji funduszy europejskich. Nastał czas kiedy to, cytując Marshala McLuhana – kanadyjskiego teoretyka komunikacji, znaleźliśmy się w erze, w której kultura stała się naszym biznesem. Korzystając więc z dziedzictwa kulturowego, możemy śmiało promować zarówno region, jak i cały kraj, generując dochody poprzez nowe miejsca pracy i atrakcyjne lokalizacje dla potencjalnych inwestorów.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wykorzystało nie tyle szansę, co  możliwość skorzystania ze środków europejskich. W 2013 roku powstał wniosek aplikacyjny pn.: „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Złożono niezbędną dokumentację w ramach naboru do programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” i czekano na rezultat. Już na początku 2014 r. projekt został zaakceptowany i  muzeum udzielono wsparcia z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w kwocie 6 682 490 złotych. Wymagany wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Spośród 277 wniosków złożonych w całym kraju tylko 21 projektów otrzymało pozytywną rekomendację Komitetu ds. Wyboru Projektów. Muzeum świętuje ogromny sukces.

Zabytkowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju zaliczany jest do największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Rocznie odwiedza go ponad 60 tys. osób. Wzniesiony w 1605 r., przetrwał do czasów obecnych. Jest jednym z najciekawszych obiektów poprzemysłowych w Europie i jedynym działającym młynem papierniczym w Polsce. Muzeum, założone w 1968 r., przyciąga nie tylko pięknem budynku, ale i możliwością własnoręcznej produkcji papieru. W bogatej ofercie edukacyjnej proponowane są zajęcia z grafiki, sztuki papieru czy decoupage.

Prowadzone sukcesywnie prace remontowe, zabezpieczające i adaptacyjne istotnie wpłyną na poszerzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej. Pieniądze uzyskane w ramach projektu pozwolą na dokończenie rozpoczętych prac w muzeum oraz na zmaterializowanie planów i marzeń o nowoczesnej placówce.  

Istotną częścią projektu jest także stworzenie nowoczesnego systemu gaszenia mgłą wodną. Z uwagi na to, że znaczną część papierni zbudowano z drewna, zabezpieczenie jej przed ewentualnym pożarem to fundamentalne zadanie muzeum jako jednostki zarządzającej.

Fundusze norweskie oraz fundusze EOG przyczynią się także do zabezpieczenia zbiorów poprzez ich konserwację oraz digitalizację. Muzeum dołączy do licznego grona instytucji, które udostępniają i upowszechniają gromadzone przez siebie eksponaty szerokiej rzeszy odbiorców, wykorzystując w tym celu Internet. Program ten stanowi punkt wyjścia do szerszego rozwoju działań edukacyjnych oraz badawczych muzeum.

Wnętrze budynku byłej suszarni papieru zostanie zamienione w sale ekspozycyjno-edukacyjne. Powstaną dwie wystawy, każda na osobnym piętrze, prezentujące kolejno: historię polskiego pieniądza papierowego oraz sztukę papieru.

Pozyskanie tak dużych środków wiąże się z odpowiedzialnością, a przede wszystkim z odpowiednią logistyką działań i realizacji zadań. Zakończenie projektu wyznacza data 31 marca 2016 roku.

Dagmara Kacperowska