Początki przemysłu szklarskiego w Szklarskiej Porębie




07.08.1366

wróć

„Tutaj był początek miasta / Szklarska Poręba 1366 – 2010” – głosi napis na granitowym głazie przy kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szklarskiej Porębie Dolnej. 7 sierpnia 1366 r. w dokumencie sprzedaży huty szkła po raz pierwszy zostaje wymieniona nazwa miejscowości (niem. Schribirshau); jednocześnie tę datę uznaje się za początek przemysłu szklarskiego w Szklarskiej Porębie.

„W owym czasie dla rozwoju hut szkła w Karkonoszach zaistniała ogromna koniunktura. Przyczyną tego były zarządzenia signorii weneckiej z r. 1275 i 1285, która dążąc do zmonopolizowania produkcji szkła, zabroniła wywozu surowców potrzebnych do jego wytwarzania: kwarcu, ałunów i alkaloidów (potażu). Wszyscy, którzy chcieli uniezależnić się od drogiego importu szkieł zaczęli szukać w Europie własnych surowców. W regionie jeleniogórskim tych surowców było bardzo dużo - powstało więc dużo hut. W dolinie Kamiennej było ich kilkanaście”[1].

Gdzie znajdowała się poświadczona we wzmiankowanym dokumencie huta? Funkcjonowała prawdopodobnie „nad Szklarskim Potokiem w okolicach ul. Wiejskiej. Wokół niej osiedlili się hutnicy tworząc z czasem niewielką osadę, powstały też gospodarstwa rolne. Przed 1488 r. wybudowana została nie zachowana kaplica pielgrzymkowa, w której znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej. Nie można wykluczyć, że kaplica maryjna znajdowała się na zboczu Orlej Skały, być może tam gdzie dziś stoi kościół cmentarny pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej wybudowany około 1650 r.”[2].