Żmigród: Pałac Hatzfeldów

wróć


 

(GPS - 51.4823 / 16.9165)

 
 
 
...pałac to stwierdzenie trochę na wyrost, ponieważ jest to trwała, zabezpieczona przed niszczeniem ruina, w części odnowiona.
 
Obiekt został wybudowany przez Melchiora von Hatzfelda w latach 1655-1660 nieopodal istniejącego już dużo wcześniej zamku. Pałac został wybudowany w stylu barokowym i - jak większość w tym czasie - był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a w latach 1706-1708 zyskał nawet dodatkową kondygnację.
 
O nieprzeciętności tej budowli może świadczyć fakt, że w 1813 r. gościli tu car Rosji Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III i kilka innych znakomitości z Anglii i Austrii, które właśnie tu podpisały protokół trachenberski (Trachenberg - tak nazywał się wówczas Żmigród), czyli pakt o koalicji antynapoleońskiej.
 
Po wojnie pałac został spalony przez Armię Radziecką,  prawdopodobnie jako tzw. "pochodnia zwycięstwa", a dzieła zniszczenia dokończyła miejscowa ludność używając cegły do odbudowy swoich domostw.
 
 W latach 2006-2008 z funduszy unijnych udało się zabezpieczyć pozostałą część murów, a w roku 2012 miała rozpocząć się rewitalizacja pięknego założenia parkowego z licznym starodrzewiem.
 
 
Widok od strony zachodniej. To właśnie jedyna odremontowana fasada, która stanowi niewielką część całego założenia pałacowego.
 
 
 
 
Tu widok z wieży zamkowej umiejscowionej nieopodal pałacu:
 
 
 
 
Tarcza herbowa rodziny Hatzfeldów:
 
 
 
Fragment skrzydła północnego:
 
 
 
 
Teraz wejdziemy do "wnętrza", żeby zobaczyć, w jaki sposób zostało zabezpieczone przed niszczeniem:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Widok od strony zachodniej:
 
 
 
 
Tak prezentuje się ruina od południa:
 
 
 
 
 
Tu na jednym ze zdjęć widać obiekt z czasów świetności. Zdjęcie jest umieszczone w gablocie nieopodal pałacu. Można tam też poczytać o historii obiektu:
 
 
 
 
 

Tekst i fotografie: Tomasz Jaśniewicz / zwiedzamydolnyslask.blogspot.com